Skip to main content
NezařazenéAktuálně

Nejsou ty sněžnice prostě moc nudné?

Lyže, skialpy, snowboard, běžky, sněžnice. Ty poslední nepatří v zimě zrovna mezi „cool“ a „in“. Před rokem mi v mailové schránce přistála zpráva právě s tímto dotazem: „Nejsou ty sněžnice prostě moc nudné?“. Dotyčná osoba zamilovaná do skialpů a lyží nedokázala pochopit, proč děvče z hor propaguje malá plastová prkýnka pro pohyb v zimních horách.

Všichni, kteří nechtějí zimu strávit za pecí, mají několik možností. Buď lyžovat (sport krásný, ale také drahý a v podstatě opravdu nudný – několik dní trávit na stejných svazích monotónním pohybem nahoru do kopce lanovkou, dolů z kopce závratnou rychlostí, k tomu bombardino, večerní sauna a měsíční výplata je fuč) nebo poznávat zimní krajinu v jiné dimenzi.

sneznice_dolomity

Tady davy lyžařů rozhodně nepotkáte. A davy lyžařů neuvidí to co vy.

Pokud umíte lyžovat, nebo aspoň z kopce plužit, vezměte skialpy, běžky nebo backcountry. Z kopce to bude rychlejší. Ale to je tak vše. Pokud lyžovat neumíte, bojíte se rychlosti, tak si vezměte sněžnice – z kopce to nejede a to je jedna z mnoha výhod těchto malých zimních pomocníků.

Pohyb na sněžnicích umožňuje všem bez rozdílu věku, zkušeností a speciálních technik nebo lyžařské výbavy provádět výlety do přírody i v zimním období:

  • snadno s nimi budete stoupat do kopců (pokud nemáte sněžnice do severského terénu, tak všechny moderní typy sněžnic jsou vybaveny „drapáky“)
  • budete sami od šílenství na sjezdovkách a hádek ve stopě s pejskaři
  • sněžnice nejednou, ani nekloužou a tak se nemusíte bát z kopce rychlosti
  • sněžnice nejsou drahé (půjčení na víkend od 200 Kč), pokud se nebudete pohybovat v lavinovém terénu, nepotřebujete žádné další speciální vybavení
  • nepotřebujete se učit žádné speciální techniky (nebo nepotřebujete lyžařský kurz), po hodině dvou už budete profesionálové
  • pohyb na sněžnicích není závislý na upraveném terénu
  • můžete se pohybovat bezpečně i v lesích (na lyžích nemusí kličkování mezi stromy skončit úspěchem)
  • sněžnice jsou daleko skladnější, lehčí, univerzálnější v použití, není třeba mazání a složité seřizování a není potřeba speciální údržba
totes_sneznice_brezen2013_035

Současný výběr sněžnic je tak pestrý, že je můžete dámy téměř ladit k barvě bundy 🙂

Po roce zůstal tazatel otázky v nadpisu sice věrný skialpům i lyžím, ale sněžnicemi už nepohrdá, spíše naopak. I on se stál jejich zastáncem a dokonce se mnou na sněžnice do hor vyrazil.

Láká vás to taky: na závěr pár tipů, jak si užít Alpy na sněžnicích:

Napsat komentář