Skip to main content
Publikuju

Jak na via ferratu?

Už se to blíží! Fenomenální květnové svátky, několik dní volna a pracovní kalendáře horských průvodců praskají ve švech. Karabiny naleštěné, sedáky ometené od pavučin a již za pár dní nastane opravdové ferratové eldorádo. Na ferraty můžete vyrazit už teď, i Pastýřská stěna v Děčíně je již téměř otevřená (v červnu nabízím v Děčíně jednodenní kurzy i já).

Ale zpátky k nadpisu. Jak na via ferratu? Aktuálně si můžete přečíst mou krátkou instruktáž v katalogu Hudy. Komu se nechce chodit pro tiskovinu do nejbližší prodejny, případně chce ekologicky šetřit naše lesy, nabízím zde elektronickou verzi textu. Jedná se o stručné shrnutí toho hlavního, abychom se pěkně tiskově vešli na tu jednu stránku:

Uměle zbudované zajištěné cesty (v italštině via ferraty) budou i v letošním roce v kurzu. Můžete překonat sami sebe, došplhat až na vysněný vrchol nebo jen ukázat, co ve vás je. Zajištěné cesty nejsou určeny jen nadšencům do lezení nebo zarputilým sportovcům. Při uvážlivém výběru obtížnosti je zvládne kdokoli s průměrnou kondicí, dobrým a kvalitním vybavením a odolností proti hloubce pod sebou – ta je rozhodně potřeba. Čím začít, pokud vás láká si tento nezvyklý pohyb ve vertikále vyzkoušet?

Životně důležitou součástí této alpské disciplíny je vybavení. Pokud nechcete zbytečně riskovat, začněte od hlavy a pořiďte si helmu, která je certifikovaná pro lezecké aktivity.  Nejen že ochrání např. před úderem do hlavy, ale její funkci oceníte hlavně v momentu, kdy se nad vámi uvolní např. menší či větší kamínek. Další nezbytnou položkou na seznamu je ferratový jistící set. Jedná se o systém dvou speciálních karabin s popruhy, vedoucími k tlumiči pádové energie. Karabiny jsou určeny pouze na zajištěné cesty a jsou označeny písmenem K jako Klettersteig, což je německý výraz pro via ferraty. Tlumič pádové energie je mechanismus, který pohlcuje intenzitu pádu. Pokud byste bez něj na zajištěné cestě spadli, následky budou fatální. Ochranný obal ukrývá několikrát prošitý popruh, což je v praxi právě pohlcovač pádové energie. Abychom si mohli ferratový set na tělo připojit, je potřeba mít úvazek. Používejte kombinaci sedacího a prsního úvazku nebo úvazek celotělový. Sedací a prsní úvazek propojíte plochou nesešitou smyčkou, jejíž délka zhruba odpovídá výšce vaší postavy.  Nad těžiště vašeho těla potom připevňujete již výše zmiňovaný ferratový set.

Na rozdíl např. od klasického lezení se při pohybu po via ferratách jistíte sami. Velkou výhodou pro celoživotně dezorientované jedince je skutečnost, že na zajištěné cestě se téměř nedá zabloudit. Pokud naleznete nástup do cesty (což je pravda někdy hlavní kámen úrazu), tak se zajistíte za ocelové lano a dále pokračujete směrem vzhůru. Každá zajištěná cesta je označena stupněm obtížnosti, pro nezkušené ferratisty je dobré začít s nižším stupněm (např. v Rakousku označené jako A nebo B, v Itálii modrou barvou) a postupně na sebe klást větší nároky. Rozhodně se nepouštějte do stupně D a více (případně v Itálii do černě označených zajištěných cest), pokud s sebou nemáte zkušený doprovod, který je schopen provést případnou dopomoc, nebo záchranu. Samotné jištění na ferratách probíhá tak, že se lezec připojí k ocelovému lanu pomocí karabin na svém jistícím setu a začne postupovat po laně. Jakmile se dostane ke kotvení lana ve skále (obvykle po cca 2-5 metrech), přepne nejprve nad kotvení jednu karabinu a až poté druhou, aby mohl v lezení pokračovat. Je tedy zajištěn po celou dobu lezení. Na zajištěné cestě se většinou nepohybujete sami, velmi důležitým pravidlem je dodržování rozestupů mezi jednotlivými lezci – vždy buďte tak daleko, aby vás ferratista nad vámi neohrozil, pokud by spadnul. Nenastupujte do zajištěných cest za nejistého počasí, největším rizikem je samozřejmě bouřka, kdy se zajištěná cesta v podstatě stává hromosvodem.

Největším eldorádem zajištěných cest je blízké Rakousko, ale pro první krůčky na ferratách není nutné jezdit až za hranice. I v Čechách se staví zajištěné cesty různých stupňů obtížnosti a vybere si zaručeně každý. Během půldenního výletu si tak můžete sami vyzkoušet, jestli vás tato horská disciplína osloví a stanou se i z vás nadšení ferratisté.

Napsat komentář