Mých osobních 10 tipů na aplikace, které doporučuji stáhnout do telefonu. Na cestách můžou být užitečné, vzdělávat nebo minimálně pobavit. Nechci z nikoho dělat hlupáky, naopak – předpokládám, že většinu z nich budete znát. Ale protože na cestách už je většinou někdy nemožné přes slabou wi-fi požadované „apky“ stáhnout, řekla jsem si, že základní přehled toho, co si doma nachystat než někam odletíte, nebude k zahození.
- Mapy.cz
Snad není vůbec třeba představovat. Velmi povedené a i ve světě mimo Evropu se s nimi skoro neztratíte nejen ve městě. Fungují i “off-line”, tedy nemusíte mít v zahraničí “data”, jen si předem doma na wi-fi stáhněte mapové podklady, které potřebujete. Stahované mapy postupně začnou trochu zabírat paměť, čili čas od času mapy promažu, aby byl prostor na další. Aplikace je zdarma. V podstatě si off-line mapy stahuju vždy, ať jedu kamkoli. Užitečný návyk.
- Maps.me
Mapy.cz kombinuju s Maps.me. I tady si stáhněte off-line verzi pro danou lokalitu. Proč mi Mapy.cz nestačí? Něco jim tam přeci jen chybí a tak musím šáhnout jinam. V Maps.me ukládají i všichni další uživatelé recenze na dobré podniky kde se najíst, kde je hezký výhled, kde je např.v Baganu otevřená pagoda. Na místě řada informací jako když najdeš. V této aplikaci si já jako průvodce navíc ukládám k jednotlivým zemím připínáčky, takže vím kde se dobře vaří, kde si na treku např.vždy dáváme obědovou pauzu a spoustu dalších užitečných průvodcovských drobností. Tyhle uložené poznámky lze navíc stáhnout a poslat i klientům, kamarádům, kolegům pro další cestování. Aplikace je zdarma.
Pro názornost ukázka mapy.cz a maps.me v Barmě, právě pro oblast Baganu (maps.me s mými uloženými poznámkami), vpravo pak mapy.cz a maps.me na treku v Patagonii)
- Peak -finder
Tuhle aplikaci vůbec nepotřebujete, pokud jedete někam na eurovíkend za poznáním, nebo cestujete po městech. Kdo ale jezdí na hory, tak s ní může dobře ohromit a zároveň skvěle potrénovat orientaci v terénu. Aby dobře fungovala, potřebujete mít signál GPS a stáhnutá data pro konkrétní oblast. Ale pak už můžete fungovat v leteckém režimu. Např. při nepálském treku přes 3 sedla vylezu na vrchol Gorakshep nad jezerem Gokyo, zapnu Peak-finder, a už vidím názvy jednotlivých vrcholů. Zrovna pro Nepál je skvělá. O Alpách nemluvě. Panorama které vidíte naživo si můžete i vyfotit a názvy vrcholů si tam přiřadit (hodí se později pro promítání atd). Aplikace je placená, ale cena méně než 150 Kč za doživotní verzi mi přijde naprosto úchvatná! Přímý link:
Komunikační kanál, který používám jak v ČR tak mimo Evropu. V „zájezdové“ praxi k nezaplacení. Jezdím vždy v menším počtu osob. V rámci jednotlivých cest si tvoříme i celé konverzační skupiny, snadněji se pak i např. domluvíme společný sraz, můžeme si zavolat (když jsme na wifi nebo na datech), sdílíme fotky atd. Fajn pro cesty mimo Evropu, i když nemáte místní SIM kartu a data. V Patagonii mi v podstatě i ubytovatelé píšou jen na WhatsApp (potvrzení příjezdu atd).. Jsem přes něj dobře dosažitelná i když měním v mobil SIM kartu. Aplikace je zdarma.
- Splitwise
Tuhle aplikaci oceníte, pokud jedete kamkoli v rámci skupiny a očekáváte, že budete některé věci platit za všechny a naopak, někdo bude platit zase občas za vás (a potom si ty peníze nějak rozpočítáte :). Má to jen dvě podmínky – aplikaci by měli mít nainstalovanou (a mít tam profil) všichni ve skupině. Jednotlivé výdaje tam ukládáte i když jste off-line, ale pouze po připojení na wifi se data všem sesynchronizují. Nejčastěji používám v Nepálu, kde na treku kupujeme v ubytovní velké termosky s čajem. Vždy zapíšu kolik stála, zaplatím a na konci treku rozúčtuju. Zatím praktičtější než papírky a kalkulačka.
Je zdarma. A pro některé bohužel jen anglicky, ale zorientujete se velmi rychle. Můžete stáhnout zde
Pro názornost jsem jen vybrala pár snímků obrazovky – založená skupinka pro trek kolem Manaslu, někteří jsme si dali konvici čaje, tak hned vidíte kolik mi kdo dluží (konvici jsem platila já). Všem ostatním se výdaje v aplikaci zobrazují taky, takže mají neustálý přehled o jejich cash-flow.
- PlantNet
Už žádná konverzace ve stylu: „A jak se jmenuje tamten strom co tak fialově kvete? To je fialka stromová„. Tuhle aplikaci využívám nejvíc v Evropě a v podstatě nejvíc na výletech s dětmi. Vyfotíte kytičku (list, plod..) a ona vám najde, jak se přesně jmenuje. Když někdy vodím Francouze, tak se to hodí i latinsky, oni to mají fakt hodně podobné. Nejvíc miluje tříletá dcera, která se o ty kytky už dost zajímá a přeci nemůžu dělat hloupou mámu. Bohužel funguje jen když jste na datech a on-line. I tak ale vřele doporučuji!
- Audiolibrix
Já jsem knihomil, většinou za dva týdny na cestách přečtu tak 4-5 knížek a proto funguju s elektronickou čtečkou. Když je mi ale v autobuse špatně, knihy dojdou nebo si oči potřebují odpočinout, tak sáhnu po audioknihách. V téhle aplikaci si je ještě doma nakoupím, na wi-fi stáhnu offline a pak už hodiny, ne-li desítky hodin, jen poslouchám. Na hodinové přejezdy napříč Patagonií ideální. Např. v Nepálu jsem se setkala i s tím, že si trekaři pouštěli audioknihy cestou.
- Google překladač
Angličtina světem vládne, ale co když někdy ne… I když je čeština trochu oříšek i pro Google, pro výjimečné případy mám jejich aplikaci Překladač, která překládá mluvený, psaný i vyfocený text. Já sama zvládnu přečíst azbuku, domluvit se plynně v několika jazycích, ale např. moje mamka s tou angličtinou svádí věčný boj. Tohle je pro si super pomůcka. A v zemích, kde se nepíše latinkou, jsem využila i já obrázkovou variantu (Barma, Nepál) – naklikala jsem výraz, ukázala jej napsaný a měla jsem vytouženou večeři 🙂
- Pohlednice on-line
Tohle se České poště výjimečně povedlo. A osobně využívám velmi často (přeci jen posílám domů pohledy manželovi a dětem :).. nebo babičkám. O co jde? Fotky, které máte v telefonu, naskládáte v aplikaci do pohlednice, přidáte adresu a necháte jakože poslat. Do dvou pracovních dní ten pohled přijde fyzicky adresátovi do schránky, jako opravdu klasický pohled. Paráda! Ke stáhnuté aplikaci si ideálně ještě na území ČR dokupte vouchery na pohlednice, v zahraničí už nemusí být platba kartou tak jednoduchá (já si třebas měním SIM kartu a tudíž mi na telefon nepřijde ověřovací kód). Obvykle kupuju 10 voucherů (+ tuším 1 zdarma).
- Tripadvisor
Tento webový portál znáte? Občas po něm šáhnu, když v dané lokalitě nemám ověřené restaurace kam se jít najíst. Je to ale obecně zdroj cestovatelských recenzí všeho druhu. Naleznete zde i tipy na aktivity, můžete se doptat dalších uživatelů na užitečné a opravdu aktuální info (o cenách, směnárnách atd). Samozřejmě je potřeba být on-line. Ale už hodněkrát mě zachránil. A někdy i navedl do míst, o kterých bych jinak neměla ani páru. Funguje v češtině a vyžaduje on-line připojení www.tripadvisor.cz
- Booking.com
Nebo prostě jakýkoli portál, který nabízí ubytování. V téhle aplikaci mám jednak uložena všechna rezervovaná ubytování pro skupiny na cestách. Ale taky se mi stalo, že najednou dojedu do hotelu a místo 6 pokojů mají k dispozici jen 4. Je nám líto, tip na jiný hotel nemáme, nějak se zařiďte. V tu chvíli se ideálně připojím na wi-fi a najdu něco v blízkosti, projdu zhruba recenze, ceny a zatím jsem se nezklamala. Podobných portálů funguje více (Agoda, Trivago…), čili nemusíte nutně sáhnout jen po Booking.com
A pak mám samozřejmě fůry dalších „appek“, které používám jak na cestách tak doma a které určitě znáte. Namátkou Revolut, Wallet (na finance a platby), vše o počasí, FB Local (na vyhledávání kulturních a akcí v okolí), něco na úpravu fotek, Záchranku, Na ovoce, Portmonka, Poznámkové bloky… … asi v tomto směru moc digitální minimalista nebudu. Zajímaly by vás i aplikace např. čistě na počasí? Nebo orientaci? Pište sem do komentářů, nebo sdílejte další tipy na „appky„, které se vám osvědčily. Ráda si nechám cokoli nového doporučit. Na sociálních sítích to hned zapadne, tady se to může do budoucna všem čtenářům hodit! Díky!