Pod hashtagem Nepál u mě najdete mraky postů o této zemi, která se dotýká nebes. Ale teď to vezmeme trochu jinak – zapomeňme na treky, ani balicí tipy se nekonají. Místo toho se podíváme na něco, co pro spoustu návštěvníků může být ta největší výzva: nákup suvenýrů. Protože co si budeme povídat, po návratu z hor si chceme odvézt aspoň jeden drobný kousek Nepálu domů. A tady se začne rozplývat před očima sen o minimalistickém batohu. Protože prostě minimálně jedny modlitební praporky vám zaručeně skočí do batohu.
Po všech těch článcích, jak se do Nepálu sbalit, co jíst a kam se vypravit, je na čase přidat i jeden praktický, lidskou slabost uspokojující: co si přivézt z Nepálu. Protože co může být lepší než dárky pro příbuzné a kamarády, které vás pak příště zaručeně pustí do dalšího horského dobrodružství? (Ano, funguje to, vyzkoušeno za vás!) A navíc, všichni se mě na to pořád ptají, tak tady máte!
1. Čaj, káva a koření
Začneme něčím, co vám nepřekvapí, ale zato nikdy neomrzí – místní káva a čaj. Já osobně bez nich z Nepálu nikdy neodjíždím. Čaje najdete v každém rohu, ale nejlépe uděláte, když zamíříte do nějakého supermarketu v Thamelu. Kromě toho, že tam najdete vše pohromadě a bez smlouvání (uff), jsou tam ceny často mnohem nižší než u pouličních stánků. A taky nemusíte pálit čas smlouváním, který je lepší věnovat třeba delšímu treku :). Jestli je samoobsluha pro vás příliš přízemní, vezměte to směr Asan market, tam je stánečků s čaji poměrně hodně.
Pokud jste milovníci výrazných chutí a vůní, nezapomeňte si přivézt nějaké to koření. Nepálské směsi se vám budou doma hodit k oživení vzpomínek na ty kořeněné thali talíře, co vás udržely na nohou po cestě.
2. Jačí sýr: malý sýr, velká radost
Jestli máte chuť na něco originálnějšího, zkuste jačí sýr. Prodává se vakuově balený v chladicích boxech a v pohodě přežije i dlouhý let domů. Ale pozor, jakmile ho otevřete, doporučuji rychle sníst – třeba k první sklence červeného. Oslava návratu z hor ve velkém stylu.
Protože u dětí úplně jačí sýr nefrčí, vozívám jinou dobrotu. Buď čerstvé dračí ovoce, nebo granátová jablíčka. Stojí pakatel, zabalím do příručního zavazadla a doma radost veliká.

3. Vlněné produkty: jačí vlna pro každého, kašmíru tuny
Pro milovníky přírodních materiálů je Nepál ráj. A jestli si chcete dopřát opravdovou luxusní záležitost, zkuste kašmírový svetr nebo šálu. Jen pozor – kašmír není vždy kašmír a občas do něj míchají i umělé vlákno (odhalíte zapalovačem – nepodpalte svetr, jen pár vláken). Já osobně ale nedám dopustit na výrobky z jačí vlny. Šály, deky nebo i mikiny pro děti, které vydrží věčnost (doma máme už třináct let starou deku a pořád je hebká!). Tahle vlna má skvělé izolační vlastnosti, takže se hodí na chladné večery i doma.
4. Sportovní vybavení: total shopping ráj
Kathmandu je známé tím, že je to jeden velký outdoorový obchod. Pokud sháníte nové vybavení do hor, právě zde najdete neuvěřitelný výběr. Stačí si dát pozor, aby zboží bylo skutečně kvalitní, protože kopie značkového vybavení jsou tady běžné (hlavně zipy u bund mi nevydrží dlouho, ale lze v ČR levně opravit). Navíc, pokud máte slabost pro nějakou konkrétní značku, tak si na no-name mikinu můžete nechat vyšít logo dle libosti, nejvíc tady frčí North Face, Mammut a Acrteryx. Já nedám dopustit na značku Raeko. Znám se osobně s majiteli, šili mi i péřové spacáky pro děti na zakázku. Tady za kvalitu ručím.
K sportovnímu oblečení doladíte i trička. Výšivky tady frčí. Po treku si necháte vyšít i prošlou trasu na batoh, nebo vyrobit vlastní nášivku. Plus je jasné, že si odvezete domů vlastní „duffle bag“. Sportovní tašku, do které se skvěle balí!
5. Knihy a mapy: památka na vaše dobrodružství
Pro milovníky tištěných věcí doporučuji navštívit některý z knihkupectví v Thamelu (největší klasika bude Pilgrims), kde seženete úžasné mapy, cestopisy, průvodce nebo knihy o himálajské kultuře. Skvělá památka a parádní zdroj inspirace pro vaše další cesty. Dětem jsem dovezla i komiksy o prvovýstupu na Everest, skvěle se na tom cvičí angličtina.

6. Women’s Skill Development Project: dárky s přidanou hodnotou
Když už jsme u suvenýrů, které mají smysl, doporučuji nakouknout do obchodů Women’s Skill Development Project. Najdete tu krásné ručně vyráběné textilní produkty – od tašek po polštáře. Koupí navíc podpoříte ženy, které se díky tomuto projektu učí novým dovednostem a získávají finanční nezávislost. Pravidelně odtud vozím peněženky, kabelky, čepice i šátky.
7. Korálky a tradiční šperky s energií hor
Nejenže krásně vypadají, ale mnohdy mají i symbolický význam. Nejčastěji narazíte na rudraksha korálky – semínka z posvátného stromu, která jsou v hinduistické a buddhistické tradici považována za ochranný amulet. Rudraksha náramky nebo náhrdelníky jsou oblíbené mezi poutníky i místními a prý přinášejí klid a rovnováhu.
Další korálky, které jsou v Nepálu populární, jsou z tibetského tyrkysu a červeného korálu. Tyto drahokamy se často používají v tradičních tibetských špercích a jsou symbolem síly, ochrany a zdraví. Na místních trzích najdete obrovské množství barevných korálkových náramků, náhrdelníků i prstýnků, ať už pro duchovní účely nebo prostě jen pro krásu.
Co je na nich skvělé, je jejich přenosnost – nezaberou místo v batohu, ale jakmile si je nasadíte, budete mít kousek Nepálu stále s sebou. Navíc jsou to skvělé dárky, které v sobě nesou kousek místní kultury.
8. Ručně malované mandaly nebo bhavačakry
Pokud máte rádi umění s hlubším významem, určitě vyhledejte ručně malované mandaly. Detailní geometrické obrazy jsou nejen esteticky úchvatné, ale mají i duchovní rozměr – jsou symbolem vesmíru, rovnováhy a harmonie. Mandaly jsou malovány na plátno pomocí tradičních technik a mnohdy je jejich tvorba meditativní záležitostí. Krom mandal si můžete dovézt i tzv. bhavačakru, symbolické vyobrazení samsáry. Zdroj buddhistického učení, který si můžete pověsit na stěnu doma a rozjímat nad svým životem.
9. Tibetské mísy: harmonie zvuku a duše
Tibetské mísy (v Nepálu označované jako „singing bowls“) jsou jedním z nejikoničtějších suvenýrů, které si můžete z Nepálu přivézt. Prosím vás, není to na oříšky a dost to váží. Kovové zpívající mísy jsou používány při meditaci, relaxaci nebo léčebných rituálech a věří se, že jejich vibrace a zvuk dokážou harmonizovat tělo i mysl. Osobně mám doma zatím 2, ta první byla „moon bowl“, láska na první pohled. Druhou jsem dovezla mojí holčičce. Občas na ně hrajeme.
Tak co, už balíte kufr o pár kilo těžší? Ať už si přivezete cokoli, každý suvenýr vás zaručeně vrátí zpátky pod majestátní vrcholy Himálaje.
