Zima se blíží – respektive u nás na Kraví hoře už máme sníh a tak není od věci si zopakovat pár elementárních pravidel pohybu v zimním horském terénu. Problematice bezpečnosti se velmi pěkně věnuje rakouský alpský svaz – Alpenverein a tak s dovolením využívám jejich originálu s mým českým překladem a doplněným komentářem.
Pro němčináře doporučuji také tyto materiály a bezpečností karty ke stažení (včetně lavinové metody Stop or Go):
1: Do hor vždy zdraví!
Skialpinismus i sněžnicová turistika jsou vytrvalostní záležitosti. Zatěžují srdce a krevní oběh. Volte tempo takové, že i ten nejslabší člen skupiny může popadnout dech a za chůze vést rozhovor. Myslete na vlastní rezervy, které se můžou hodit, pokud se dostanete do nesnází (ztráta orientace, poslední lanovka ujela do údolí apod. ).
2: Pečlivé plánování
Mapy, průvodci, internet a také známí či kamarádi, kteří „tam“ byli. Zjistěte si ze všech dostupných zdrojů vše o délce túry, převýšení, obtížnosti a aktuálních podmínkách. Nezapomínejte na předpověd počasí, včetně síly větru a samozřejmě lavinovou předpověď. Zvažte případně účast na nějakém z kurzů orientace, práce s GPS nebo mapou.
3: Nastudujte si lavinovou předpověď
Vždy si zjistěte před nástupem na túru aktuální lavinovou předpověď (v Evropě platí pětistupňová stupnice, 5 stupeň lavinového nebezpečí není např. v ČR téměř vyhlašován, setkáte se s ním např. ve Švýcarsku, kde můžou při tomto vyhlášeném stupni lavinového nebezpečí zbořit velké laviny celé vesnice). Zajímejte se o aktuální informace o stavu sněhové pokrývky u místní horské služby, případně dalších důvěryhodných zdrojů. Samozřejmostí je, že se sami vyznáte v hodnocení lavinového nebezpečí.
4: Kompletní vybavení
Co by nemělo chybět ve vašem batohu? Kompletní lavinová výbava (pípák – ten patří na tělo, ne do batohu, sonda, lopata), lékárnička, žďárák (bivakovací pytel, ideálně pro dvě osoby), mobilní telefon (ideálně takový, který vydrží nabitý i několik dní), jedna vrstva oblečení navíc (případě náhradní suchá spodní vrstva). Batoh s airbag systémem zvyšuje při zasypání lavinou šance na přežití. Vše mějte sbaleno tak, aby vám batoh dobře seděl na zádech.
5: Pravidelné občerstvovací přestávky
Během túry myslete na pravidelné doplňování energie a tekutin. Neplánujte si pauzy příliš dlouhé, hrozí prochladnutí, ale spíše kratší, o to častější. Mějte po ruce zásobu drobného „zobání“ (energeticky vydatné jsou oříšky, müsli, sušené ovoce, čokoláda). Mějte s sebou teplé tekutiny, abyste předešli rychlému ochlazení organismu. Vše je důležité nejen pro vaši fyzickou kondici, ale taky pro dobrou psychickou koncentraci.
6. Zvážení lavinového rizika
Téma lavinové problematiky a prevence by vydalo na několik knih. Nejste zkušení v zimních horách? Zvažte absolvování lavinového kurzu s odborníky (ráda případně doporučím pár kurzů, které opravdu stojí za to). Existuje řada metod vyhodnocování lavinového nebezpečí (v Rakousku je nejoblíbenější metoda Stop or Go, kterou snadno vstřebají a můžou aplikovat i méně zkušení horalé).
7: Dodržujte rozestupy
10 metrů při výstupu, minimálně 30 metrů při sestupu / sjezdu. V závislosti na sklonu svahu případně i větší (svahy se sklonem nad 35 st sjíždějte na lyžích po jednom). Čísla si zapamatujte (rada pro studenty kurzu horských průvodců, je to testová otázka :). Při dodržování tohoto pravidla budete zatěžovat svah méně než při pohybu těsně za sebou, opět snížíte riziko uvolnění lavin.
8: Nepadat, nepadat, nepadat!
Říkám to na všech ferratových kurzech, a platí to kupodivu i při pohybu v zimním terénu. Jasně, na sněžnicích tolik pády nehrozí, na skialpech při sjezdech už jsou pády častější. A jsou i nejčastější příčinou zranění při této zimní disciplíně. Pro sněhovou pokrývku navíc znamená pád velké zatížení (laviny). Mějte dobře zvládnutou techniku jízdy, samozřejmostí by měla být lyžařská helma.
9: Pohybujte se v malých skupinách
Menší skupiny umožňují lepší vzájemnou pomoc a také snižují riziko uvolnění laviny (při disciplinovaném pohybu je sněhová vrstva méně zatížena). Rozhodně nikdy nechoďte v zimních horách sami! Informujte vždy chataře, pana domácího, případně kohokoli jiného o cíli své cesty a celé trase. Ideální počet osob na túře je 3- 4.
10: Respekt k přírodě
V horách jste na návštěvě: nenechávejte žádné odpadky, nedělejte hluk, respektujte krajinu a její obyvatele. Respektuje hranice chráněných území, zóny klidu. Využívejte maximálně prostředky hromadné dopravy. To platí ale nejen při zimních túrach. Chceme se přece do krásných hor stále vracet.